Alchemija LIII. Visuomenė pagal Zygmuntą Baumaną


 

Visa laida - vienas pašnekesys. Tokių yra buvę dar pirmajame Alchemijos sezone - tąkart kavinėje virtualiai kalbėjomės su kino režisieriumi Béla Tarru. Šįkart, iškart po paskaitos Vytauto Didžiojo universitete, Laisvės alėjoje ant suolelio prisėsime su sociologu Zygmuntu Baumanu.

Pokalbis su 1925 metais Poznanėje gimusiu mokslininku prasideda nuo klausimo. „Ar galima rūkyti televizijoje?“ - klausia pypkę prisikimšęs profesorius. Į tai galime pažvelgti simboliškai: kaip į visuomenės tyrimų išeities tašką. Kas mūsų visuomenėje turi teisę leisti arba drausti? Kas šiuolaikiniame sociume yra televizija? Ką reiškia rūkyti viešumoje?.. Galima rašyti nesibaigiančią klausimų seką. Bet ši laida - vieta atsakymams.

Priešingai, nei galėtų reikalauti televizijos formatas, laida nėra skaidyta siekiant palaikyti žiūrovo tonusą. Baumanas į klausimus atsakinėja nepamiršdamas įvairių reiškinių niuansų, todėl jo pasisakymai ilgi - 6, 7, 8 minutės... Ir tai netampa laidos minusu. Tai neabejotinas pliusas! Profesorius kalba aiškia ir paprasta kalba, nedemonstruodamas specialistams būdingos terminologijos. Jo lengva ir įdomu klausytis. Net neabejoju, kad naujų dalykų išgirs ir tie, kurie yra lankęsi jo paskaitose.

Monika

 


 

Kodėl Zygmuntas Baumanas yra labai netradicinis sociologas? 

  • Užsirūko pypkę ir tik po to paklausia: "Ar galima rūkyti televizijoje?"
  • Žmones sulygina su raketomis. Mūsų protėviai buvo balistinės raketos. Mes - išmaniosios raketos.
  • 20-metis Baumanas ir 88-erių metų Baumanas nesusikalbėtų.
  • Jei du asmenys bendrauja tarpusavyje, iš tiesų tarpusavyje bendrauja šeši asmenys.
  • Susirasti 500 draugų per dieną Facebook'e ir tiek pat draugų per 85-88-erius metus - du skirtingi dalykai.

Kodėl Laisvės alėja tampa netradicine vieta pokalbiui su Zygmuntu Baumanu?

  • Pro šalį praeina nemažai žmonių: pagyvenusi moteris rožiniais plaukais; dvi draugės - viena stumia vežimėlį, kita - vedasi šunį; mergina juodais džinsais ir juoda striuke odinėmis rankovėmis; mergina, kuri atrodo taip pat kaip pastaroji; būrys vaikų - daugiausia berniukai pūstomis striukėmis; mergaitė, kuri nespėja iš paskos savo tėčiui; ir krūva kitokių žmonių. Kiek tarp jų pastebėjo Baumaną?
  • Nedažnai sutiksi garsų sociologą sėdintį ant medinio suolelio ir kalbantį apie žmogaus laimę, Facebook'ą, likimo ir charakterio pagrindinius skirtumus.

Kodėl uždaviau tris klausimus (o šis ketvirtas) ir pateikiau septynis atsakymus? Aštuntas atsakymas: Baumanas darė tą patį (o mane tėvai mokė sekti geru pavyzdžiu), tik klausimų gavo daugiau, ir žinoma, mes gavome daugiau atsakymų.

Neringa





Komentarai

Palikite savo komentarą



(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg