Ši reportažinio tipo Alchemija primena bojagi – tradicinį korėjiečių skiautinį, kuris taip pat buvo pristatytas vienoje iš Kauno bienalės parodų. Laida sudėliota iš daugybės gabalėlių, kurių kiekvienas savaip informatyvus ir savaip emocionalus.
Visgi, mes patys galime peržengti montažo nubrėžtas ribas ir skiautinius savo galvose susiūti savaip. Turbūt kiekvienas gausime vis kitokį audinį. Tai ir yra šios laidos privalumas: ją žiūrėdami esame laisvi atrasti tai, ko labiausiai norisi.
Anot švedų tekstilininkės Ninos Bondenson, Vakarų kultūra yra vaizdinės komunikacijos kultūra. Dažnai ji iliustruojama paveldu, išlikusiu nuo barokų laikų, tačiau ši menininkė grįžta į ankstesnę epochą ir remiasi įspūdingu vizualaus meno pavyzdžiu gotikinėje Kauno bažnyčioje.
Tekstilė, kurią mes pažįstame ne tik matydami, bet ir liesdami, ilgainiui tapo tapybos konkurente (prisiminkime viduramžiškus gobelenus, kuriais būdavo ištapetuotos šaltos akmeninės pilys). Medžiagõs menas remiasi kita technologija, todėl drobėje išausti tapybos, fotografijos, video meno darbai, išryškina kitas juose paslėptas prasmes. Taigi, tekstilė – ne tik audinio gabalas ar būdas jį sukurti, tekstilė – viena vizualaus meno rūšių.
Kaip šiame mene galima koduoti įvairias prasmes, kalba ir ironiškas estės Signe Kiwi kūrinys. Tai – raudonas kìlimas, blizgučiais klotas takelis aukštyn, tapęs moters kilìmo visuomenėje išraiška. Šis darbas sunkiai suvokiamas be konteksto, kurį randame pateiktą greta kūrinio. Skaitykite, ragina menininkė, tekstas ten!
Laidoje paslėptos įvairios meno ir politikos sąsajos. Jos apčiuopiamos ir Lietuvos kultūros ministro personalijoje; ir Kinijos vieno vaiko politiką fiksuojančiame Gao Yuan kūrinyje; ir šokančiose vėliavose – diplomatiniams santykiams pavojingos svajonės plazdėjime, kuris gali tapti tarptautinio renginio organizatorių galvos skausmu...
Taigi, minkšta ir švelni tekstilė gali tapti pavojinga! Pavojus slypi jos prigimtyje. Ji – ne tik amatas, ji – menas, kuris visuomet siekia daugiau, nei leidžia taisyklės. Taip, menas peržengia sienas – tas, kurios matomos, ir tas, kurios užčiuopiamos tik mūsų sąmonėje.
Monika