Būtent čia žmogus gali išsilaisvinti nuo to, kas jį slegia, nuo kasdienybės ir pasinerti į patį save. Jis čia gali pasijusti tarsi pirmykštėje žemėje ir sukurti meną. Kas, kad jis neišliks, kas kad jo sukurtą meną sunaikins pati gamta. „Bet bus buvęs“ – taikliai apie tai pasako žemės meno kūrėja Vivien Chang iš Taivano.
Susirenka grupė žmonių, po kažkiek iš viso pasaulio – Kanados, Šveicarijos, Vengrijos, Taivano, Italijos, Lietuvos – ir pradeda kurti. Žemės menas arba LandAart‘as iš kitų menų išsiskiria tuo, kad kūrybine studija tampa visa aplinkinė gamta. Žemės menas nėra sumeluotas – visos priemonės reikalingos jam yra iš vietinės gamtos – „Visos tavo medžiagos turi būti rastos šimto metrų spinduliu“ – moko mus Peter Hess iš Šveicarijos. Negalima naudoti dažų, tik tuos, kuriuos pats sukuri, negalima naudoti metalo. Puiku. Paimame gamtą ir gamtoje sukuriame meną, tiek žmogui, tiek jai pačiai.
Visi menai laikini – net muziejai per amžius neišsaugos savo akylai prižiūrimų kūrinių. Žemės menui muziejai irgi nepadės. Nepadės niekas – tai pats laikiniausias, trapiausias, tačiau natūraliausias ir arčiausiai prie žmogaus sielos esantis menas.
Neringa
Įžvelgti dailią liniją medžio šakelėje – iššūkis postmoderniai fantazijai?
Girdėjau pasakojant apie vieną skulptūros studentą, marmuro maniaką. Pagal mainų programą jis išvyko Italijon, ten susipažino su tūkstantmetėmis skulptūros tradicijomis ir turėjo jas pritaikyti. Marmuras italams beveik šventas, jam apdirbti – jokių šiuolaikinių technologijų. Vyrukas akmenį skaptavo kaltuku. Po kelių dienų, savaičių, mėnesių į svajonių medžiagą nebenorėjo net žiūrėti.
Taigi, menas – ne biznis, kuris orientuotas į greitus rezultatus. Kūrybos prasmė yra procesas: skulptūra atsiranda iš kūrėjo meditacijos prie marmuro luito. Žmogaus kuriamas objektas neatsiejamas nuo medžiagos, iš kurios jis dirbamas, o kultūra neišvengiamai priklauso nuo gamtos sąlygų, kuriose ji gimsta.
Šioje Alchemijoje – švelnus sąlytis tarp meno ir gamtos. Gamtos be didingų kalnų ar egzotiškų dykumų – tų vaizdų, kurie verčia įsijungti National Geographic. Laidoje – lietuviška gamta, (ne)šiuolaikiškos medžiagos ir tai, ką sunkiausia parodyti – žmogaus mąstymas. Viską jungia žemės menas, kuris į Lietuvą traukia ne tik Europos, bet ir Šiaurės Amerikos ir Azijos kūrėjus.
Monika