Achemija LII. Žmonės ir architektai


 

 

„Alchemija LII. Žmonės ir architektai“ skirta pirmajam Kauno architektūros festivaliui, 2013 m. rugsėjį ir spalį vykusiam mieste, kuris dar vadinamas laikinąja sostine. Kalbant apie architektūrą tai svarbu prisiminti, nes turbūt joks kitas miestas Lietuvoje nebuvo taip smarkiai suformuotas lietuviškų architektų rankos kaip Kaunas, tarpukariu būdamas šalies sostine.

Galbūt įkvėpti praeities, o gal dabarties - Laisvės alėjos vidury išdygusio keisto „stiklainio“ - Kauno architektai ėmėsi iniciatyvos suburti architektūra besidominčius žmones ir jiems pristatyti 1) konkursinius užsienio architektų projektus, 2) drąsias vietinių architektų vizijas, 3) šiek tiek teorinių paskaitų apie erdvės meną, 4) keletą tarptautinių diskusijų.

Jei tarpukariu tokie architektai kaip Vytautas Landsbergis-Žemkalnis ar Arnas Funkas būdami studentais semtis žinių vyko į užsienį, tai dabar užsienio ekspertai atvyksta patys, o mums jų išgirsti toli važiuoti nereikia. Galima įsijungti www.alchemija.tv ir štai: autoritetingos Victoro Callistero, Ivano Blasi, Bernardo Khouri, Ryue Nishizawa, Mario Botta, Wimo Menteno nuomonės čia pat laidoje. Žinoma, jų kolegos lietuviai taip pat turi ką pasakyti ir jų tikrai nereikėtų praleisti pro ausis.

Laidoje apie architektūrą kalbama, atrodo, visais pjūviais: architekto funkcijos, architekto įrankiai, architekto laisvės ribos, architekto atsakomybė, architekto tuštybė... Bet ji nėra skirta (tik) specialistams. Ji skirta žmonėms, kurie jaučia, kad erdvė juos veikia ir kurie nori ją kurti. Juk vienas iš festivalio tikslų - skatinti dialogą su įvairiais žmonėmis. Ne (tik) architektais.

Monika

 


 

Alchemijos laidos pavadinimas „Žmonės ir architektai“ puikiai atspindi laidos koncepciją. Architektai kitokie negu likę žmonės. Jie tarsi vaikai, pasiimantys šviesą, šešėlius, porą kurios nors statybinės medžiagos lakštų ir kuriantys gamtą. Sakyčiau, jie sėdi arčiau Dievo ir karts nuo karto nugvelbia jo idėjas. Picasso sakė: „Geri menininkai kopijuoja. Genialūs menininkai vagia.“

Ar kada pagalvojote kaip pastatai esantys jūsų aplinkoje jus veikia? Kaip jus veikia architektūra? Į vienas miesto zonas jūs einate su malonumu, o kai kurių – vengiate. Sakote, negražu, nesutvarkyta, per daug apgriuvusių pastatų, per daug daugiabučių, per didelis mašinų keliamas triukšmas. Kitose vietose, priešingai, sakote – ši vieta tarsi atspindi mane, tarsi susilieja su mano mintimis.

Teisingas požiūris, kad nereikia žemėlapio, kuomet vaikštinėji po miestą. Asmeniškai aš, su įstabiausiomis Kauno vietomis susipažindavau tuomet, kai... šiek tiek pasiklysdavau. Atsiverdavo kitokios architektūrinės erdvės, kitokia gamta ir net žmonės, esantys tose erdvėse – kitokie. Gal pasiklyskime dažniau...?

 

Neringa

 

Komentarai

Posted by Julius on
toks ramus dnb fone groja :D
Palikite savo komentarą(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg