Alchemija LXII. Humanitarinė taika


Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo neįtikėtinai realu, kol galiausiai ima atrodyti neįtikėtinai...

Sergejus Eizenšteinas teatrui sugalvojo atrakcionų montažą, kurio pagrindinis tikslas buvo sukelti didžiulį poveikį žiūrovo psichikai. Trumpai tariant, atrakcionas – tai teatro epizodas, mizanscena kuri matematiškai jungiama su kitomis tam, kad sukeltų konkretų emocinį sukrėtimą. Teatro atrakcionas įgyja prasmę tik sąsajose su kitomis mizanscenomis – atrakcionais. Ir šie atrakcionai sudėliojami į seką taip, kad patirdamas jų keliamus sukrėtimus, žiūrovas galų gale būtų privedamas prie aiškiai apibrėžtos ideologinės išvados.

Propagandistai atrodo esantys tokie žmonės, kurie žino silpniausias žmogaus vietas ir jomis pasinaudoja savo tikslams. Jie sukuria iliuziją, kad savo nuomonę suformuoja patys žmonės, be jokios įtakos iš kitų. Sukuria iliuziją, kad tiesa, kuria mes kliaujamės, yra mūsų pačių atrasta.
Propaganda minta žmonių protais. Ir tuomet gyvenimas pasidaro gražus.

Neringa

 


Televizija vis dar yra stipriausia propagandos sklaidos terpė. Norėdama žiūrovams pasiūlyti dviejų - „Humanitarinio karo“ ir „Humanitarinės taikos“ - laidų ciklą „Alchemijos TV“ ėmėsi gan sudėtingo uždavinio - kalbėti apie propagandą televizijos eteryje.

Pristatydamas antrąją ciklo laidą, Rytis „humanitarinę taiką“ sieja su „branduoline taika“ - ši pasaulyje susidaro tada, kai tarp branduolinį ginklą turinčių valstybių nusistovi pusiausvyra. Čia daugiau kalbama ne apie propagandos egzistavimą apskritai, o nagrinėjama kaip ji veikia ir mėginama ieškoti, kokiu būdų mes galime ją įveikti. Greitų receptų mėgėjams teks nusivilti - paprasto sprendimo kaip apsisaugoti nuo propagandos Alchemijos kūrėjai nesiūlo.

Vis dėlto ties alchemikų žymimomis gairėmis galime atrasti šiokius tokius šauktukus: propagandos simptomas - malonumas, o rafinuotų malonumų mėgėjus paveikti visada sunkiau. Jei informacija keliuose šaltiniuose sutampa, tai nebūtinai reiškia, kad pristatoma objektyvi tiesa - juk gali egzistuoti ir kitokia versija, kurios net nebandėme ieškoti (pvz. Al Jazeera televizija įvykius gali pateikti visiškai kitaip nei BBC ar CNN). Bet kuriam nors kartą bandžiusiam tai padaryti galiausiai gali pasirodyti, kad neįmanoma aprėpti tokią pasaulio įvairovę ir sudėtingumą. Bet jei nemėginsime, liksime savo pačių mąstymo įkaitais.

Monika





Komentarai

Posted by Hide on
Už Diablo 3 didesnio popso jau nesari :D Tik iš vis nei vienas žaidimas neturi lietuviško vertimo. Kai šiaip visa video žaidimų sritis Lietuvoje yra lyg neegzistuojanti, visiškai jokių taisyklių, standartų nėra, net dėmesio jokio. Visi DVD turi mažiausiai kelias kalbas ir dar nematęs DVD su kalbos apribojimu, nors pilna filmų iš to pačio regiono. Knygos šiaip lietuviškai išverstos. Daugumoje žaidimų titrus pridėti net lengviau, nei išversti knygą. Visai kaip kiekvienas filmas kine turi lietuviškus titrus. Jei rusų gamybos žaidimas kaip Stalker, tai logiška, kad jis rusiškas ir dar įdomiau jį tokį žaisti, nes anglų vertimas net iš to neperteiks tos žaidimo nuotaikos, stiliaus ir kultūros. Lygiai kaip rusų ar lietuvių vertimas niekada neperteiks Amerikietiškos pasakos. Net juokinga paklausius RU diablo dialogų Lietuvoje parduodama Diablo rusiška retail versija, o ne korejiečių ar meksikiečių Galbūt logiška būtų, jei lietuviška ar rusiška versija būtų brangesnės, nes dar mokėtum už vertimą. Dabar gi Blizz turi tikslą Lietuvoje ir buvusiose SSRS šalyse priversti žmones žaisti rusišką versiją, lyg kokią baudą, nes jie lyg vienodi jiems su rusais ar sovietų sąjungą mes, nes mažiau turtingi ar kas..? Ar šiaip gal Amerikietiškas neišmanymas ir durnumas žiba visu grožiu, priskiriant pusę Europos rusams..?Vėl Lietuvoje niekam nerūpi, kokios problemos kamuoja US. Gal jie, iš tikro, nori, kad Lietuvoje valstybinė kalba būtų rusų? Tada nei pigesnė darbo jėga, nei pigesnės prekės, nei pigesnė kūryba nebedarytų konkurencijos Amerikoje..? :D Net nereikia svaigti su tokiais kliedesiais, nes jei tik oficialiai kas pamatytų, tai iš kart vien už tokius paistalus būtum Lietuvos priešas numeris vienas ir jau skolingas žalos kompensacijas. Visai kaip problema yra, kad Lietuvoje iš vis video žaidimus dar niekas nekreipė dėmesio, dėl ko jie nekontroliuojami yra. Nors proto daug nereikia, kad pamatyti, jog tokie veiksmai yra ne ką blogesnis žmonių engimas nei okupacijos metais. Ypač kai šiandien turbūt jau kiekvienas vaikas žaidžia tuos video žaidimus, gal net didesnę jie įtaką daro nei filmai ar TV.

Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg