Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo neįtikėtinai realu, kol galiausiai ima atrodyti neįtikėtinai...
Sergejus Eizenšteinas teatrui sugalvojo atrakcionų montažą, kurio pagrindinis tikslas buvo sukelti didžiulį poveikį žiūrovo psichikai. Trumpai tariant, atrakcionas – tai teatro epizodas, mizanscena kuri matematiškai jungiama su kitomis tam, kad sukeltų konkretų emocinį sukrėtimą. Teatro atrakcionas įgyja prasmę tik sąsajose su kitomis mizanscenomis – atrakcionais. Ir šie atrakcionai sudėliojami į seką taip, kad patirdamas jų keliamus sukrėtimus, žiūrovas galų gale būtų privedamas prie aiškiai apibrėžtos ideologinės išvados.
Propagandistai atrodo esantys tokie žmonės, kurie žino silpniausias žmogaus vietas ir jomis pasinaudoja savo tikslams. Jie sukuria iliuziją, kad savo nuomonę suformuoja patys žmonės, be jokios įtakos iš kitų. Sukuria iliuziją, kad tiesa, kuria mes kliaujamės, yra mūsų pačių atrasta.
Propaganda minta žmonių protais. Ir tuomet gyvenimas pasidaro gražus.
Neringa
Televizija vis dar yra stipriausia propagandos sklaidos terpė. Norėdama žiūrovams pasiūlyti dviejų - „Humanitarinio karo“ ir „Humanitarinės taikos“ - laidų ciklą „Alchemijos TV“ ėmėsi gan sudėtingo uždavinio - kalbėti apie propagandą televizijos eteryje.
Pristatydamas antrąją ciklo laidą, Rytis „humanitarinę taiką“ sieja su „branduoline taika“ - ši pasaulyje susidaro tada, kai tarp branduolinį ginklą turinčių valstybių nusistovi pusiausvyra. Čia daugiau kalbama ne apie propagandos egzistavimą apskritai, o nagrinėjama kaip ji veikia ir mėginama ieškoti, kokiu būdų mes galime ją įveikti. Greitų receptų mėgėjams teks nusivilti - paprasto sprendimo kaip apsisaugoti nuo propagandos Alchemijos kūrėjai nesiūlo.
Vis dėlto ties alchemikų žymimomis gairėmis galime atrasti šiokius tokius šauktukus: propagandos simptomas - malonumas, o rafinuotų malonumų mėgėjus paveikti visada sunkiau. Jei informacija keliuose šaltiniuose sutampa, tai nebūtinai reiškia, kad pristatoma objektyvi tiesa - juk gali egzistuoti ir kitokia versija, kurios net nebandėme ieškoti (pvz. Al Jazeera televizija įvykius gali pateikti visiškai kitaip nei BBC ar CNN). Bet kuriam nors kartą bandžiusiam tai padaryti galiausiai gali pasirodyti, kad neįmanoma aprėpti tokią pasaulio įvairovę ir sudėtingumą. Bet jei nemėginsime, liksime savo pačių mąstymo įkaitais.
Monika