Alchemija LXXIV. Agorafobija


 

Šiandien viešoji erdvė tiek daug visko turi, o mes esame nepasiruošę to susieti su savimi.“

Šeštoji Alchemija iš ciklo „Švietimo amžius“ skirta kalbėti apie viešosios erdvės įtaką švietimui. Dauguma laidos dalyvių yra žiniasklaidos atstovai – žurnalo „Žmonės“ redaktorė Daina Žemaitytė, žurnalistė Gražina Sviderskytė, politikos laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis ar žurnalistikos teoretikė Audronė Nugaraitė. Laidos kultūrinį ir probleminį lauką plečia viešojoje erdvėje dalyvaujantys kitų sričių žmonės – vertėja Renata Šutovaitė, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis ir dainininkas Andrius Mamontovas.

Nors laidoje neišgirsime interneto komentatorių ar, tarkime, reklamos kūrėjų, tai jau pakankamai plati imtis, kad susidarytume šiokį tokį nuomonių žemėlapį. Piešdamas jo gaires, Rytis neleidžia pamiršti, kad žiniasklaida yra tik vienas iš viešosios erdvės laukų, tačiau didžiąją laidos dalį sąvokos viešoji erdvė ir žiniasklaida vartojamos lyg reikštų vieną ir tą patį.

Pirmuose šios Alchemijos kadruose – plintantis garų rūkas ir spygliuota tvora. Ši, greta pavadinimo „Agorafobija“, gali pasitarnauti kaip neverbalinė nuoroda į norą atsitverti, užsisklęsti nuo viešosios erdvės, jokiu būdu netapti jos dalimi.

O, rodos, rūką laidos kūrėjai sieja su augančiu informacijos kiekiu, kuris nuolat užtvindo mūsų regėjimo lauką. Panašią problemą dar pačioje pradžioje įvardija Audronė Nugaraitė. Ji atkreipia dėmesį, kad šiandien nereikia dėti daug pastangų, jog sužinotume kas vyksta, tačiau viena bėda – esame nepasiruošę tų dalykų susieti su savimi. Taigi, net ir galėdami pasiekti informaciją, nesugebame ja pasinaudoti.

Kita vertus, kaip pastebi Daina Žemaitytė, iš šeimos / draugų arba iš lavinimo įstaigų naujausių faktų, žinių, nuomonių kaip iš žiniasklaidos gauti negalime, todėl žinios, kurios mus pasiekia per viešąją erdvę, daro didelę mūsų pasaulėvokai. Pamenate, dažnai kalbama apie viešųjų kalbėtojų atsakomybę? Iš kur kitur, jei ne iš galios formuoti žmonių pasaulio sampratą ji kyla? Beje, apie atsakomybę bus kalbama ir šioje laidoje – paklausykite Gražinos ir Andriaus. Jie atveria įdomias perspektyvas.

Tiesa, įdomios perspektyvos atsiveria visoje laidoje. Pavyzdžiui, pagalvojau, kad dažniausiai piktinamės aplinkine viešąja erdve, nes pamirštame, kad be jos žmogaus ukdyme dalyvauja kitos dvi struktūros – tai šeima bei mokymosi įstaigos. Ar ne jos turėtų prisiimti daugiausiai atsakomybės už žmogaus kultūrinį ukdymą, užuot atpirkimo ožiu pavertę žiniasklaidą?

Monika

Komentarai

Palikite savo komentarą(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg