Alchemija XXIV. Poetai tarp mūsų


 

 

Atsargiai! Laida apie festivalį, kuris nešioja poezijos virusą. Galite užsikrėsti.

Kad sugriūtų išankstinė romantikos iliuzija, turim drąsiai nerti į kelionės pasąmonėn nuotykius. Ten – joks ne rožinis pasaulis. Rūgščios Manto Gimžausko vizijos skamba šlykštynėmis, myžalais ir kitais žodžiais, kuriuos televizija tegali ištransliuoti paslėpus šaižiu „pyyyp“.

Alchemikams sudrebinus konservatyvią žodžio meno sampratą, festivalio „Tarp“ organizatorius Edvinas Grinkevičius komandos darbo vaisių pristato kaip „turintį poezijos bruožų“. Greta eilių – vaizdai ir garsai, kad tik pavyktų atverti vartus į mokyklos laikais paslaptyje paliktus sodus. 

Eteryje pasirodo estų poetas Luulur. Iš užrašytų sielos gelmių aidi urzgimas ir riaumojimas. Kai skaitome jo pseudonimą, panašūs garsai keliauja iš mūsų. Žodžio prasmė slypi ne tik semantinėje reikšmėje, a?

Tradicijų gerbėjai galėtų griebtis už galvos, bet štai – grįžtam prie kažko labiau mums įprasto. O tada vėl šokame į nepažįstamus miškus. Išsigandusius padrąsinti tegali Robinas (Bale’as): „Man patiko skaityti ir klausytis net tokių dalykų, kurių pusės aš nesupratau. Kaip tik kartais žavėdavo būtent tas nesupratimas“.

Žodžiai įrašyti baltame lape rizikuoja likti ano pasaulio gyventojais. Pasakyti garsiai jie persikrausto į mūsų pasąmonę ir susuka mums galvas. Tik akimirką suvokiam jų prasmę, juos lydinčią muziką ar vaizdą. Bet, skirtingomis kryptimis išaugę meno šakos, šaknimis geria vandenį iš to paties šaltinio. Tuo mėgaujasi festivalio publika.

Tai visai ne kokia meno revoliucija – tekstai iliustruojami vaizdu buvo ir didžiųjų katedrų laikais, kai po Europą bastėsi trūbadūrai, savo damoms išdainuodami meilės žodžius. Šiandien ne tik mums, bet ir anglams, prancūzams, rusams ar vokiečiams kai kurių savo poetų eiles lengviau sudainuoti, nei padeklamuoti. 

Audiovizualinis poezijos festivalis, kaip ir XXIV Alchemija – tik „vienas iš...“ būdų paragauti poezijos. Tik tam, kad geriau žinotume – pusryčiams, pietums ar vakarienei mūsų gyvenime ji labiau tinka, su kokiais kitais dienos pagardais ji mums dera.

Monika

Komentarai

Palikite savo komentarą(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg