Pasivaikščiojimai su Edvinu Minkštimu


 

Pasivaikščiojimai vis labiau džiugina. Kartu su pianistu Edvinu Minkštimu pasivaikščiosime Kauno Filharmonijoje – didingoje miesto muzikos šventovėje. O kur daugiau vestis muzikantą? Juolab, kad bus puiki proga pasiklausyti kaip pianisto pirštai bėgios po fortepijono klavišus. Šįkart Rytis turi visus raktus nuo užrakintų durų. Ne apie muziką, veikiau apie asmenybę ir jos subrendimą besivaikščiodami su E.Minkštimu kalbės Rytis Zemkauskas. Kaip yra svarbu šalia esantis žmogus, kuris rūpinasi vidinio Aš subrendimu ir tapimu asmenybe.

Anot vokiečių filosofo Friedrich‘o Hegel‘io – muzika yra aukščiausia meno forma – ji beveik nepriklauso nuo materijos (juk jos paliesti negalime). Tokią pat vietą menų klasifikacijoje muzikai davė ir lenkų filosofas Arthur‘as Schopenhauer‘is bei vokiečių filosofas Friedrich‘as Nietzsche. Kodėl filosofai taip šią meno rūšį iškelia ir kodėl filmai ar istorijos apie muzikantus taip žavi (prisiminkime filmą „Pianistas“ apie talentingą muzikantą – Lenkijos žydą Władysław‘ą Szpilman‘ą arba „Ties jausmų riba“ apie garsųjį Johny Cash ir jo žmoną)? Anot E.Minkštimo – muzika – tai kalba, universali ir suprantama visiems.

Elitine laikoma Niujorko Džiuliardo menų akademija, dėka  E.Minkštimo, bendradarbiauja su Vytauto Didžiojo Universiteto Muzikos Akademija. Tai suteiks studentams ne tik galimybę studijuoti doktorantūros studijas Džiuliardo menų akademijoje, tačiau ir akademijos dėstytojai aplankys VDU ir skleis savo išmintį būsimiesiems muzikos genijams.

Itin šiltas ir nuoširdžiai atviras pokalbis, kai už lango pilnatis, apsupanti miesto gatves. Nepažįstamas asmuo tampa artimu. Menas-muzika, asmenybė, talentas suteikia šį artumą.

Neringa

 


 

Pasivaikščiojimai turi savo formatą. Jis atidirbtas, įvaldytas, išpuoselėtas per du su puse sezono. Bet kartas nuo karto tame formate atsiranda neformatas. Prisimenat laidas su Jurga Šeduikyte, Šarūnu Bartu, Antanu Mockumi, Emiliu Vėlyviu ar Jūrate Onaityte? Vat ir dar vienas eksperimentas su laidos erdve.

Žiūrint ir klausant Pasivaikščiojimų, pianistą Edviną Minkštimą galima supainioti su teisininku – kiek logiškai ir aiškiai jis reiškia savo mintis. Pokalbyje nėra jokios pompastikos, bet klausantis muziko žodžių tampa akivaizdu, kad jo patirtys nepaprastos. Iš pažiūros šaltą pašnekovų kalbą lydi interjeras, kuriame beveik nėra spalvų. Ir tik atkėlus fortepijono uždangalą pasprunka bordo prisodrinta emocija.

Vienos prestižiškiausių pasaulyje Juilliardo konservatorijos absolventas, Jerome’o Lowenthalio mokinys, laidoje kalba ne tik apie muziką. Išsilavinimas, mokymosi procesas, mąstymas, naujos galimybės... Sakyčiau, kad E.Minkštimas yra absoliutus marginalas: iš kitų lietuvių jį išskiria ne jo išsilavinimas ar veikla, o gebėjimas (ir matymas prasmės) dalintis.

Pasiruošę? Prašom į Kauno filharmonijos bokštą su Edvinu Minkštimu.

Monika





Komentarai

Palikite savo komentarą



(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg