Pasivaikščiojimai su Mariumi Ivaškevičiumi


 

Saulėta žiemos diena toli nuo didmiesčio, Molėtuose. Čia, pasislėpęs nuo buitinių reikalų ir žemiškų pagundų, naują savo kūrinį rašo Marius Ivaškevičius. Jis – rašytojas ir dramaturgas, kurio pjesėms kartais pavyksta aplenkti savo konkurentus ir pasiekti teatro sceną.

Po dienos darbų pavargusiai saulei metant ilgus šešėlius, Rytis savo pašnekovui taria „labas rytas“. Keista kūrėjo dienotvarkė! Žingsniuodamas savo vaikystės gatvelėmis, jis mums pasakoja apie tai, ko reikalauja rašymas. Sekinantis darbas naktimis, amžinas sėdėjimas, konkurencija su Šekspyru ir Čechovu verčia nuolat tobulinti savo gyvenimo būdą. Humanitaras netgi atrado slides ir pasivaikščiojimus gamtoje!

M. Ivaškevičius panašus į mus – eilinius kasdienybėje paskendusius mirtinguosius, tačiau kartu jis truputį kitoks. Juk šiandien retas Lietuvoje gali pasidžiaugti gyvenantis iš to, ką jam labiausiai patinka daryti: „Rašymas yra malonumas. Jis vargina, bet kiekvienas malonumas vargina“.

Pasivaikščiojimams įsibėgėjant, vyrai kalbą kreipia link visos mūsų šalies kasdienybės. Rašytojo žvilgsniai į praeitį kūriniuose „Madagaskaras“ bei „Žali“ ir nenutrūkstančios emigracijos reiškinio analizė dabar kuriamoje M. Ivaškevičiaus pjesėje rodo, kad rašytojui labai svarbi šiandieninės lietuvių tautos situacija. Jis skatina ieškoti visiems bendro tikslo, kuris padėtų mums rasti savo vietą po saule: „Lietuva prieš dvidešimt metų išniro į pasaulį su savo senais lozungais, kurie nebeveikia – nebeužveda, nebeuždega žmonių. Laisvė nėra galutinis tikslas. Reikia turėti idėją, kur visa tauta turi judėti.“

Vis atsiremdamas į tautos praeitį, rašytojas ieško, iš kur savo egzistencijai galėtumėm semtis jėgų: „Man keista: maišto dvasia prieš dvidešimt metų virto revoliucija. Šiandien mes nesugebam parodyti nė šimtosios savo charakterio dalies. Kenčiam ir skirstomės“. Kodėl taip yra? Kas galėtų mus įkvėpti?

Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg