Pasivaikščiojimai su Rimvydu Vaišniu


 

Šių Pasivaikščiojimų aplinka parinkta labai taikliai. Tai panašu į mokslą – Rytis su Rimvydu susitinka prie prekybos centre Mega esančio akvariumo – juk Rimvydas tyrinėja koralinių polipų kolonijas. Vėliau jie išeina iš šio pastato ir atsiduria automobilių aikštelėje, kur žmonių beveik nėra. Rimvydo moksliniai tyrinėjimai skirti ne polipų kolonijoms – jie skirti žmonėms, tačiau kiek iš mūsų nuoširdžiai domisi naujausiais moksliniais atradimais? Žmonija geriau pastovės prie akvariumo, pamastys, kaip susidaro šie gražūs koralai ir toliau suks galvas, ką ruošti pietums. Mokslas daugeliui tėra pamąstymo šaltinis, pora naujų susigalvotų klausimų į kuriuos atsakymų (nuėjus nuo akvariumo) nebereikia. 

Koraliniai polipai (lot. Anthozoa) – didžiausia duobagyvių (Cnidaria) tipo klasė, kuriai priklauso koralai ir aktinijos. Koraliniai polipai – jūrų gyventojai. Gyvenimo būdas – sėslus. Dauguma jų yra kolonijiniai, tačiau jų tarpe yra ir pavienių (pvz.: aktinijos). Dauginasi tiek vegetatyviniu (pumpuravimo arba polipo išilginio dalijimosi būdu), tiek lytiniu būdu. Koraliniai polipai – skirtalyčiai. 

Žmonės (lot. Homo sapiens) – dvikojai primatai, priklausantys hominidų šeimai ir žinduolių klasei. Visų žmonių populiacija dar vadinama žmonija. Žmonės – žemės gyventojai. Gyvenimo būdas dažniausiai sėslus. Dauguma jų yra kolonijiniai (gyvena su šeima), tačiau jų tarpe yra ir pavienių (pvz.: viengungiai). Dauginasi tiek dirbtiniu, tiek lytiniu būdu. Žmonės – skirtalyčiai.

Ne taip jau ir skiriamės nuo koralinių polipų.

 

Neringa

 


 

Pagaliau eteryje - ne humanitaras, o gamtos mokslų tyrinėtojas Juozas Rimvydas Vaišnys. Tai įdomu, nes, nors Pasivaikščiojimuose dažniau matome kultūros žmones, negalime paneigti, kad mokslas, kuris angliškai vadiname science, taip pat daro įtaką mūsų gyvenimui. Žemiau - kelios ištraukos, man pasirodžiusios reikšmingomis.

SUBJEKTYVUMAS NEIŠVENGIAMAS:

„Kiek paties mokslininko rezultatai priklauso nuo jo asmenybės?“ „Žmogaus būsena, fizinė ar intelektuali, daro didelę įtaką jo bendravimui su pasauliu, kokią informaciją ir kokia tvarka jis savinasi.“

SPECIALISTO KULTAS BEPRASMIS:

„Lietuva garbina specialistą. Turi iš kažkur paveldėjusi specialisto kultūrą. Tai yra gerai, jei tai, apie ką esi specialistas, sutinkama panašiai izoliuotoje situacijoje. Jei esu elektronikos specialistas ir ta elektronika yra savyje, tai puiku. Bet jei elektronika bendrauja su mechaniniais, biologiniais reiškiniais, tada reikia susirūpinti šiomis sąveikomis. Norint suprast tokias sąveikas, reikia pradėti domėtis biologija, mechanika.“

DAUGIADICIPLINIŠKUMAS TURI PROBLEMĄ:

„Naudingiau galbėti apie daugiadisciplinininį mokslą. Žengdamas pirmuosius žingsnius patyriau, kad kiekvienas mokslas turi savo struktūrą. Kiekvienas skiriasi suvokimu kas svarbu, kaip prie to prieinama, kaip tai transformuojama. Dažnai vartojami tie patys žodžiai, kaip žodis „sistema“ ar „kintamasis“, bet jie kiekvienoje mokslinėje srityje reiškia kažką kitą.“

Taigi, visiems šiek tiek gamtos moksl(inink)o pasaulio.

Monika





Komentarai

Palikite savo komentarą



(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg