Pasivaikščiojimai su Viktoru Diawara


 

Itin netradicinė vieta su itin netradiciniu žmogumi. Ir nors Viktoras augęs multikultūrinėje ir multikalbinėje šeimoje, jo lietuvių kalbėsenos galėtų pavydėti tie, kurie prieš tokius, kaip jis, yra nusiteikę. Net tokiame mišriame dalyke, kaip troleibusas, plečiasi ir bujoja rasizmas. Kai kada draugei teko išgirsti žodžius: „Žiūrėk juodaodžiai. Kodėl jiems leidžiama važinėti kartu su mumis? Jie mus apkrės.“ Kalbėjo dvi senyvos moterys. Tolerancija Lietuvoje kaip daigas – netvirtas ir neaišku ar išaugs į medį.

Priešingai nei galėjo pasirodyti laidos pradžioje, kuomet mums atsivėrė vienas iš Vilniaus pramoninių rajonų, ši laida nėra pilna žaismingumo ir avangardiškumo. Veikiau ji šilta ir rami. Tokių Pasivaikščiojimų metu gali net nepastebėti sniego aplinkui. 

Laida taip pat stipriai susijusi su patriotizmu. Viktoras vienas iš patriotų, tiksliau tariant – vienas iš kosmopolitiškų patriotų. Trispalvę iškeliantis ne vien savo kieme, tačiau ir savo mąstyme bei veiksmuose. Iš čia, matyt, ir du pasisekę kartai taip lietuvių liaupsinamojoje Eurovizijoje.

Pasivaikščiojimuose daug nuostabių saldainiukų – senas grotuotas liftas, „Norfos“ iškaba, šmėžuojanti Vilniaus panoramoje, Viktorui iš paskos sekanti katė. Pastebėkite ir mėgaukitės.

Neringa


 

„Gyvenime buvo daug iššūkių, bet visus juos panaudodavau savo naudai,“ – laidos pabaigoje sako Viktoras Diawara. Iki šio teiginio – kiek daugiau nei dvidešimt Pasivaikščiojimų minučių.

Jie žingsniuoja apsnigtame senos gamyklos kvartale. Aplink – loftai ir erdvės fantazijai. Mažiausia, ką galí čia nuveikti, tai užlipti ant stogo. Bet laisvė yra ne ten. Ne koridoriuje, ne lifte. Diawaros laisvė – galimybėje pasirinkti.

Atrodo, kad XXI a. lietuvis rinkosi tai, ko daugelis mūsų galvoja pasirinkti negalintys – valstybę gyventi, religiją, gyvenimo būdą. Bet argi tikrai negalime? Ar ne per anksti įsikinkome, pasiduodame determinizmui ir padedam tašką?

Atrodo, Diawara nori pasakyti, kad galėtume sau leisti žymiai daugiau. Nežiūrėkime į Lietuvą kaip į priverstinę aplinkybę. Lavinkime fantaziją. Rinkimės.

Monika





Komentarai

Palikite savo komentarą



(Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai)

Įrašykite paveikslėlyje parodytas raidesCaptcha CodeNorėdami pamatyti kitas raides, spustelkite paveikslėlį


Draugai


LNK.png

 

Alfa.png

 

logo_artnews.png

 

logo_kulturpolis_did_txt_spalv_300.jpg

 

mmc_LTU_mazas.jpg