Šeštoji Alchemija iš ciklo „Švietimo amžius“ skirta kalbėti apie viešosios erdvės įtaką švietimui. Dauguma laidos dalyvių yra žiniasklaidos atstovai, kultūrinį ir probleminį lauką plečia kiti viešosios erdvės dalyviai. Nors laidoje neišgirsime interneto komentatorių ar, tarkime, reklamos kūrėjų, tai jau pakankamai plati imtis, kad susidarytume šiokį tokį nuomonių žemėlapį. Piešdamas jo gaires, Rytis neleidžia pamiršti, kad žiniasklaida yra tik vienas iš viešosios erdvės laukų.
Daugiau

Penktojoje Alchemijos TV ciklo apie švietimą laidoje – sistema iš studentų perspektyvos. Klausimai ir atsakymai primena ciklo pradžią – gryna švietimo sistemos kritika. Tik dabar į pavargusį pianiną vinis kala studentai. Vieni sistemą kritikuoja švelniai, nes, kaip jie patys sako, „Mes savo požiūrio dar neturim. Mes tiesiog esam sistemos dalis ir kaip mums duoda, taip mes mokomės“. O kiti pianiną preparuoja iš esmės.
Daugiau

Pradėkim nuo laidos pabaigos, nes tik taip už uodegos pagausime paplitusį požiūrį. „Kalbos vartojimas – taip, kaip apranga. Ir jūs nevalytais batais, nesiprausęs ir susivėlęs neinate į operos ir baleto teatrą. <...> Taip ir kalba: jei jūs kalbate viešai, jūs turite sušukuoti ir nuvalyti savo kalbą,“ – sako Daiva Vaišnienė. Lietuviai mėgsta švarą, tad greičiausiai ir savo kalbą mielai nuvalytų. Tik kažkodėl nemokame jos šukuoti, prižiūrėti.
Daugiau

Nesibaigiančios kovos tarp skirtingo išsilavinimo žmonių, kurias laidoje iliustruoja kryžuočių ir lietuvių riterių kautynės. Technokratai čia kaltinami bipoliškumu – pasaulio skirstymą į priešus ir draugus, patinka ir nepatinka, pelninga ir nepelninga, juoda ir balta... Taip pat čia sakoma, kad humanitarai sukuria derybų zoną – erdvę, kuri neaiški, neapibrėžta, kuri nėra nei juoda nei balta.
Daugiau

Ši „Alchemija“ pristato laisvųjų menų arba artes liberales švietimo modelį, kuris nerengia siaurų vienos srities specialistų. Modelis, kaip ironiškai sako Rytis, yra toks naujoviškas, kad žinomas nuo antikos laikų. Jo principas, pasak daugelio kalbėjusiųjų, leidžia išugdyti laisvą žmogų, kad jis galėtų dalyvauti pilietiniame gyvenime. Apie laisvuosius menus kalba Romas Sakadolskis, Mykolas Drunga, Leonidas Donskis ir kiti.
Daugiau

Po kone pusmečio pertraukos Alchemija TV grįžo į eterį su laidų ciklu apie švietimą. Pirmiausia – vaizdo ir garso leitmotyvas – Jurgio Mačiūno kūrinys „Piano piece #13“. Kūrinyje paruošiamas, pritaikomas, preparuojamas pianinas – muzikinio išsilavinimo sistemos pagrindas. Paruošiamąjį darbą atlieka grupė žmonių, vienas po kito plaktukais sukalantys vinis į visus instrumento klavišus. Tai procesinis kūrinys, jis sukuria savitą muziką – galime girdėti tradicinį ir naujajį instrumento skambesį. Jį galima interpretuoti įvairiai. Gal netgi jums pasirodys, kad tai – visiškas tradicinių vertybių nepaisymas, o gal primsite tai kaip tiesiog kitokį požiūrį.
Daugiau

Gauti naujienas